Jak stworzyć dobry serwis

Obecnie "stworzenie" dynamicznej strony www to żaden problem. Powszechnie dostępne skrypty i darmowy hosting umożliwiają błyskawiczny start każdemu. Jednak między uruchomieniem takiej strony a ciekawym serwisem droga daleka. Wiele osób nie ma pojęcia o tworzeniu serwisów internetowych i w efekcie otrzymujemy miliard stronek o telefonach komórkowych, których nieobecności nikt by nie zauważył. Niniejszy artykuł ma na celu opisanie metodologii tworzenia dobrych serwisów jak i wskazanie często popełnianych błędów.

5 minut przed...

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w celu stworzenia serwisu www musisz odpowiedzieć pozytywnie na poniższe pytania:
  • Czy posiadam umiejętności potrzebne do stworzenia serwisu ?
  • Czy posiadam odpowiednią wiedzę by stworzyć dobry serwis o wybranej tematyce ?
  • Czy jestem w stanie regularnie rozwijać serwis ?
Dobry serwis to treść
Do instalacji zwykłego CMS nie trzeba znać PHP czy języka SQL lecz dobra znajomość X/HTML i podstawy CSS jest już raczej wymogiem. W przypadku rozbudowy serwisu znajomość PHP i tworzenia w nim aplikacji może okazać się potrzebna.
Odnośnie wiedzy to musisz dobrze znać tematykę twojego przyszłego serwisu, jak również musisz umieć ją dobrze przekazać - w postaci artykułów na swojej stronie. Warto w tym miejscu:
  • Wyszukać w Google istniejące strony o podanej tematyce
  • Określenie ich silnych i słabych punktów
  • Określenie szans konkurencyjności mojej strony z już istniejącymi
Tak więc praktycznie bez szans są strony o bardzo popularnej tematyce jak telefonia komórkowa, kursy html/php i podobne. Jednakże można skutecznie wejść w nasyconą stronami tematykę tworząc serwis o bardziej wyspecjalizowanej tematy - nie "kurs PHP", lecz np. "kurs PHP z wykorzystaniem Zend Framework". Kursów PHP jest pełno, 95% jest beznadziejna lub przestarzała. Kurs uczący PHP oraz zarazem obsługi dobrego frameworka nie jest często spotykany, a wartość takiej strony byłaby wysoka. Oczywiście musisz dobrze znać opisywaną aplikację.
Jeżeli chodzi o rozwój serwisu to musisz polegać na sobie. Nie zakładaj że pojawią się osoby chętne robić za ciebie strony. Komunikaty "poszukiwani redaktorzy strony" pozostaną bez odzewu a w najlepszym wypadku możesz liczyć na chwilową niewielką pomoc. Na prawdziwą pomoc możesz liczyć dopiero wtedy, gdy twój serwis będzie duży, znany i szanowany.
Nikt nie zrobi strony za ciebie


Tworzymy Serwis

A więc przebrnąłeś pozytywnie przez pierwszy etap. Teraz trzeba zabrać się do pracy. Zanim zaczniemy instalować magiczne skrypty super serwisu musimy zająć się zawartością. Musisz napisać wstępną ilość artykułów jak i przygotować też potencjalnie inne materiały. Gdy będziesz nad nimi pracował wykrystalizuje ci pierwsza koncepcja twojej strony - jej układ, zawartość i charakter. Pierwsze prace sprawdzą również twoje zdolności tworzenia treści i dalszego jej rozwoju :nice:. Powinieneś przygotować materiały pokrywające kilka kwestii:
  • Wprowadzenie do tematyki serwisu
  • Przedstawienie opisywanych aplikacji, rozwiązań, usług
  • Opisy najczęściej szukanych zagadnień (np. instalacja serwera HTTP + PHP + MySQL dla kursu Zend Framework)
Teraz wypada zabrać się za skrypt obsługujący nasz serwis. Skrypt nie zapewni nam sukcesu lecz może znacząco utrudnić jego osiągnięcie. Powinieneś wystrzegać się:
  • Skryptów, które wyglądają wszędzie tak samo (układ, np. Mambo / Joomla)
  • Stosowania różnych niezintegrowanych skryptów
  • Skryptów stawiających na dodatki a nie funkcjonalność
Nie używany phpBB by Przemo i dodatkowo z CMSa (np. PHP-Fusion o forum bez śmieci) tylko korzystamy (w miarę możliwości) z jednego zintegrowanego CMSa. Shoutbox czy ikonki przeglądarek na forum nie są do niczego przydatne a ich celem jest wyłącznie obniżenie "powagi" serwisu.
Objętościowo treść zawsze powinna mieć znaczącą przewagę nad innymi elementami serwisu.
Kolejny punkt to zbędne elementy - serwis informacyjnych nie potrzebuje księgi gości, kalendarza czy bloku z IP odwiedzającego. Zbędne elementy zaśmiecają stronę i ograniczają przyjazność strony dla użytkowników i wyszukiwarek. Dotyczy to również masowych wymian linkami, banerami, toplist. Wymiana linków między dwoma serwisami nie wpłynie na pozycję w wynikach Google, tym bardziej wymiana linkami z serwisem o odmiennej tematyce! Mówimy stanowcze nie:
  • Skryptom JavaScript i DHTML (tylko uzasadnione przypadki)
  • Apletom Java i Animacjom Flash
  • Blokadzie Prawego Klawisza Myszy
  • Niestandardowym czcionkom
  • Ramkom, błędnemu kodowi HTML
  • Muzyce w tle
  • Błędom jęzkowym - używamy polskich znaków i stosujemy reguły ortografii!


Wybór skryptów

Do wyboru mamy:
  • Statyczne pliki HTML
  • CMS
  • Wiki
  • Własny skrypt - tylko dla doświadczonych
Statyczny serwis - kurs jest trudny w utrzymaniu i rozbudowie, lecz gdy nie masz czasu na wgłębianie się w rozwiązania dynamiczne będzie to dobry wybór. Wybór między CMSem a Wiki nie jest taki prosty. Wiki służy dla stron bardziej społecznościowych i ułatwia tworzenie stron osobom nie znającym HTML, lecz ogranicza liczbę innych komponentów (np. wiadomości czy forum). CMSy oferują pełen zestaw komponentów, niektóre z nich można skutecznie modyfikować i dopasowywać do własnych potrzeb. Osobiście polecam:
WIKI:
  • DokuWiki - Nie wymaga bazy danych. Możliwość integracji z innymi skryptami.
  • wikidot.com - Serwis umożliwia zakładanie własny wiki za darmo. (żadnych "Sajtów")

CMSy:
  • WordPress - Świetny system Blog/CMS posiadający wiele dodatków.
  • Drupal - Bardzo dobry dla bardziej doświadczonych.
Nie polecam: phpBB, phpBB by Przemo, jPortal, PHP-Nuke, Mambo, Joomla (chyba że chcesz stronę dokładnie taką jaką generuje Joomla), PostNuke.

Pierwsze kroki

Pomocne przy wyborze i dalszej obsłudze danego skryptu mogą być polskie strony - wsparcia. Oprócz tego o pomoc zawsze możesz pytać na forach dyskusyjnych takich jak php.pl czy webhelp.pl. Nie będę tutaj opisywał obsługi wymienionych skryptów, gdyż nie jest to celem tego artykułu ;) Na początku warto zainstalować wybrany skrypt lokalnie i przetestować jego możliwości. Warto rozejrzeć się za dodatkami (google), zobaczyć czego brakuje, co można usunąć. Gdy już oswoiłeś się ze skryptem i wszystko masz przygotowane to instalujesz skrypt na serwerze, nakładasz wszystkie modyfikacje i dodajesz przygotowaną zawczasu treść.

Treść i Użyteczność Strony

Sławna treść określa serwis i jego pozycję. Ważna jest nie tylko ilość i jakość ale również sposób jej prezencji:
  • Czytelność skórki (ogólny wygląd - HTML)
  • Kolory tła i tekstu, typy czcionek
  • Sposób nawigacji
Staraj się stosować proste i czyste skórki o jasnej kolorystyce i o minimalnej zawartości graficznych dodatków i upiększaczy. Jeżeli chodzi o czcionki to powinieneś używać standardowych - Tahoma, Arial, Verdana. Nie stosuj czcionek szeryfowych - Times New Roman i innych niestandardowych.
Nawigacja jest już kwestią bardziej złożoną i zazwyczaj CMS narzuca pewien jej schemat. Zaleca się (m.in. dla wyszukiwarek) by umieścić wyróżnione odnośniki do poszczególnych kategorii na górze strony - jak bliższej początku kodu HTML. Kategorie powinny zawierać listę do wszystkich artykułów na jednej strony (stronicowanie co 5-20 artykułów jest mało przyjazne), chyba że mamy ich kilkaset i więcej. W budowie odnośników i całej nawigacji nie powinniśmy stosować JavaScriptu/Ajaxa/DHTML/Flasha ani Javy - ze względu na zapewnienie przyjazności dla wyszukiwarek (które nie obsługują tych technologii). Nawigacja dotycząca zawartości - artykułów powinna być wyraźna i prosta.

Strona już działa

Strona działa, odpowiednio dopasowana z początkową treścią. Teraz nadchodzi ważny moment - reklama i promocja. Trzeba zaistnieć w sieci. Zanim rzucisz się ogłaszać sieci powstanie twojej strony upewnij się czy masz wystarczającą ilość treści. Pięć prostych artykułów to stanowczo za mało. Jeżeli startujesz z jakimś kursem to powinieneś mieć materiały od wprowadzenia po prostą aplikację, nieco większą niż "witaj świecie". Ważne jest też by strona była aktualizowana, w szczególności w okresie reklamowania serwisu na innych stronach. Twoim zadaniem jest przyciągnięcie i zatrzymanie użytkownika. Użytkownik "jednokrotny" nie jest ci do niczego potrzebny. A więc gdy wszystko gotowe gdzie się "reklamować" ?
  • Fora dyskusyjne poświęcone tworzeniu stron www
  • Fora dyskusyjne poświęcone tej samej lub zbliżonej tematyce
  • wykop.pl, grwar.pl - tylko dobre teksty przejdą
Pierwszy etap promocji polega na przyciągnięciu uwagi nie tyle użytkowników co wyszukiwarek. Pojawienie się odnośników na kilku stronach dość szybko sprowadzi je na twoją stronę i po około miesiącu od pełnej indeksacji serwis powinien pojawiać się w wynikach wyszukiwań. W międzyczasie powinieneś uzupełniać serwis oraz promować się na stronach o podobnej/identycznej tematyce. Jeżeli jest to forum dyskusyjne to udzielaj się na nim (z linkiem w podpisie :nice: ) Gdy strona zostanie zauważona i będzie dobra użytkownicy sami zaczną ją promować poprzez umieszczanie linków i informacji na swoich stronach.
Pozycjonowanie i promocja nie przynosi natychmiastowych wyników. Czekaj cierpliwie na wyniki i nie licz że pierwsze efekty będą spektakularne.


Przykład - php.rk.edu.pl

Jako przykład opiszę uruchamianą nie tak dawno przeze mnie Bibliotekę php.rk.edu.pl. Oto przebieg z tworzenia i rozwoju serwisu:
  • Pomysł narodził się gdy przyglądałem się frameworkowi CodeIgniter. Jest prosty w obsłudze i ułatwia tworzenie dobrych aplikacji w PHP
  • Tak więc narodził się "Kurs Tworzenia Aplikacji PHP" pod php.rk.edu.pl
  • Na starcie był to prosty skrypt artykułów stworzony w CodeIgniter zintegrowany z forum punBB
  • Na starcie strona zawierała około dziesięć artykułów opisujący podstawy frameworka oraz opisany przykład prostej aplikacji.
  • W przeciągu około miesiąca liczba artykułów wzrosła do kilkudziesięciu, wraz z serią artykułów opisujących przykładowy blog.
  • Promocja zaczęła sie od linków na forach dyskusyjnych, w tym php.pl, webinside.pl i innych
  • Na Webinside.pl pojawił się news informujący o kursie. News ten został sklonowany przez kilka innych dużych serwisów
  • php.rk.edu.pl trafiło na wykop i trzeciego dnia istnienia zostało wykopane
  • wykop i webinside przynosiły po kilkaset unikalnych wejść dziennie
  • Po około dwóch tygodniach ilość wejść z tych stron spadła, pojawiło się google
  • Po około miesiącu od otworzenia strony google przejęło dominację
  • Z czasem php.rk.edu.pl przejęło dział php z cms.rk.edu.pl i zostało znacznie rozbudowane
  • Obecnie Biblioteka PHP ma dziennie około 300 unikalnych wejść, 800 odsłon, 31% powracających i 69% nowy użytkowników. Wejścia z google stanowią 55% sumy wejść, php.pl - 4,3%, forum KŚE 3.8%
  • PageRank: 4, pozycja w wynikach google.pl: "kurs php": 7, "code igniter": 1, " kurs php mvc": 2 :nice:
RkBlog

Podstawy tworzenia stron www, 11 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact